Новини

Пишемо тільки важливі новини мережі коворкінгів Kabimed та сферу медицини

«Ви самі собі директор» — Наталія Казнодій про 3 місяці приватної практики

«Ви самі собі директор» — Наталія Казнодій про 3 місяці приватної практики

Педіатр Наталія Казнодій — перша незалежна лікарка, яка розпочала приватну практику в мережі медичних коворкінгів Kabimed. Ми розпитали пані Наталію про 3 місяці власної справи, зміни в житті та амбіції на майбутнє

— Пані Наталія, можете загалом розказати про ваші перші три місяці приватної практики? Як воно – бути незалежною лікаркою? 

—  Незалежність я оцінюю зараз, як можливість працювати так, як потрібно працювати лікарю. Вибудовувати стосунки з пацієнтом, так як потрібно. Пацієнти того заслуговують. Вони не винні, що захворіли в них діти. Вони хочуть прийти в зручні, комфортні умови. Щоб не було черги, бійки. Багато хто боїться ходити в державні амбулаторії, щоб не захворіти там іншою хворобою. 

    Мені подобається зараз те, що я сама зараз формую свій робочий графік. Я його склала так, як мені зручно. У минулому році у мене був син-першокласник, перший клас пройшов повз мене. Старший син взяв мої обов’язки на себе.  З таким навантаженням, яке було в амбулаторії, було дуже важко. 

Для мене перехід у приватну медичну практику — поворот до того, щоб бути самостійною і самостійно ухвалювати рішення.

— Приватна практика — це ж навіть не тільки про зміну роботи, це й про стиль життя. Це, по суті, підприємництво.

— Я свободолюбива натура, я дуже рідко ведуся на… Я не прислухаюся до всіх. У мене є моя думка і думка людей, які для мене є дуже авторитетні. 

Тому завжди хотіла щось своє. Щоб наді мною не було багато керівників, надбудов, які… допомагають, можливо, тільки наше безпосередні керівники, один-два. Все інше, мені здається, це якісь такі надбудови, як рудименти, від яких потрібно відмовлятись. Але, це не при нашій владі і не при наших можливостях. 

Для мене перехід у приватну медичну практику – поворот до того, щоб бути трішки самостійною і самостійно приймати рішення. У стосунках між лікарем і пацієнтом головні герої — пацієнт і лікар. А не статистика, не графіки, не якісь інші умови. Хоча, умови теж важливі. Працювати у лікарні, де, вибачте, тільки позавчора включають опалення, як можна в куртці, вкритими двома ковдрами, лежати і отримувати крапельниці. Я просто бачила, я шокована. Хоча, я шокована зараз приємно, у мене в кабінеті тепло з першого похолодання, яке було в вересні.

Але це дуже важко. Ви не уявляєте, скільки торгів було навіть з самою собою.

— Ви маєте на увазі перехід до приватної практики, так?

— Так. Хоча було розуміння, як би я зробила. Я собі стільки разів це уявляла. Навіть назву придумувала, якби у мене була би своя клініка. Але, найголовніше – це фінансова спроможність. Це нереально самій розпочати. Я більше року в Броварах хотіла знайти приміщення і це дуже важко, особливо, враховуючи ті вимоги, які МОЗ і НЗСУ ставлять. Це просто нереально. А якщо будувати самому, це ще більш нереально. Ти ж повинен взяти не тільки кабінет 12 кв.м.,  треба ще коридор із своєю мінімальною шириною і висотою стелі, і допоміжні приміщення, і туалет для маломобільних, і вхідні двері, і ті ж пандуси або підіймачі, спеціальні механізми. 

Мій чоловік завжди казав: «Та я зварю, я це зроблю. Давай шукати приміщення. Ми зробимо своїми силами ремонт». Всі приміщення, які можна було би брати в оренду, туди потрібно було стільки вкладати і своїх сил, і коштів, і роботи, що воно того не варте було б. 

Купити нове – в нас був варіант. Ну, ви ж знаєте як зараз новобудови здаються. Просто стіни, вікна, двері. Навіть якщо вкласти кошти в будівництво, це чекати 2-3 роки. Це теж іде час. Я все прораховувала, продумувала.

Навіть, маючи два сертифікати, будучи сімейним лікарем і педіатром, я дуже довго вагалася – мені брати ліцензію в МОЗ по загальній практиці чи по педіатрії. Все-таки я дуже люблю дітей. Для мене найкращі люди – це діти. Діти – найкращі пацієнти. Вони найвдячніші, найщиріші. Вирішила, що буду брати ліцензію по педіатрії. 


Зараз я працюю в задоволення. В минулому році на Новий рік я загадувала бажання працювати менше, а заробляти більше. Перша половина бажання вже здійснилась. Працюю в задоволення і не виснажуючи себе.

Коли я їду на роботу повз амбулаторію і бачу там метрів 30 чергу на вакцинацію, розумію, слава Богу, що я вже не там, де треба буде обслуговувати цю 30-тиметрову чергу. Лікарі зараз всі працюють на межі виснаження. Треба заміняти тих, хто хворіє. Лікарі хворіють і, на жаль, помирають. Треба заміняти тих, хто на вакцинації, тих, кого взагалі немає. Приватна практика – ти відповідальний сам за себе. Тебе не навантажують нічим зверху. Якщо записано на прийом 12 чоловік, ти приймеш 12, а не 57, не 80. Коли зараз в мене пацієнти запитують: «А це буде як в поліклініці?» Я кажу: «Ні. Так точно не буде. Буде все по запису».

Я як лікар не змінилася, але пацієнти отримали комфортні умови та безпеку

— Що кажуть пацієнти про новий формат взаємодії з Вами? Які враження про такий формат медичних послуг, як приватна практика?

— Перше враження — їх влаштовує, що немає контакту з іншими хворими. Кожен приходить на свій час. Всі по черзі, нема під дверима нікого зайвого. Телефонувала одна мама дитини з багатьма захворюваннями, хотіла вакцинувати, питала, як зробити так, щоб не було контакту з іншими людьми. Ми просто зробили час 40 хвилин на прийом, продезінфікували, провели озонування кабінету до їхнього приходу. Вона була настільки здивована і приємно вражена. Це перше, що відмічають пацієнти. 

По-перше, свій кабінет. Нове, сучасне обладнання, ремонт. В принципі, вони помічають тільки це. Адже я не змінилась. Як лікар, в різні часи, в різних амбулаторіях моя робота і ставлення до пацієнтів не змінилося.  

Інтер’єр затишний, комфортний, більш домашній. Сьогодні в мене була дівчинка, яка завжди плакала на прийомі. Сьогодні вона вперше прийшла спокійно, вона вже знає, що це трішки не схоже. Є батьки, які знають: «У Вас так класно, так приємно пахне, не пахне лікарнею», — деякі бать відмічають.


У нас із вами декларація — прийом безкоштовний

— Пані Наталія, а сам концепт того, що Ви незалежна лікарка – чи викликало це у пацієнтів якісь питання? Це все ж таки новий формат, не такий поширений. Чи було комусь не зрозуміло, що це означає?

— Багато запитують, що таке коворкінг. Перший раз я сама гуглила це слово. Пацієнти шоковані, особливо зараз. Ми ж почали заключати декларації, я два місяці працювала тільки як приватний лікар без декларації, і вони приходили на платний прийом. Тепер вони прийшли, уже заключивши декларацію, і питають: «Скільки ми винні?». А я їм кажу: «Нічого, у нас з вами декларація, прийом безкоштовний». 

Позавчора мама така шокована: «А як Ви будете жити, якщо Ви з нас не будете брати гроші?». Кажу: «За вас оплачую НСЗУ». Дуже здивовані батьки. Все по програмі медичних гарантій отримаєте безкоштовно. 

Ми розділили прийом на пацієнтів, які мають у нас декларацію, і час на пацієнтів приватного прийому. Не всі мої пацієнти – мої декларанти. Деякі мають декларації з іншим лікарем, але там або не можуть записатися протягом декількох днів, або лікар у відпустці. Є батьки, які мають декларації в амбулаторії, а вакцинацію хочуть робити тут. Зі здоровою дитиною зараз туди прийти… Зараз натовпи людей, хто за сертифікатом, хто на тести з підозрою на ковід. Всі ж в одній купі. То вони не хочуть там контактувати, приходять тільки на огляд і на вакцинацію.


Незалежність іще пов’язана  з тим, що мені ніхто не нав’язує, з ким мені заключати декларації. Це так приємно, коли ти спілкуєшся з людьми, ти розумієш, що надалі будеш з ними спілкуватись, лікувати, допомагати їхнім дітям, профілактичні огляди проводити.

Я дуже багато часу приділяю цим людям. Заключена декларація — це обов’язки з двох сторін. Це не тільки я повинна пацієнту щось робити. Це двосторонній договір. У кожної сторони є свої права і є свої обов’язки. А не просто я буду тим лікарем, який раз на рік буде вам давати довідку в школу на фізкультуру. На жаль, діти частіше заручники батьківських думок, міфів, страхів, нерозуміння чогось. Я – адвокат дітей.


Я прийшла на все готове. Вдягай халат і працюй

— Скажіть, будь ласка, про потік пацієнтів. В який момент його вдалося налагодити і в які способи Ви це робили? Запитання точно хвилює всіх лікарів, які замислюються над приватною практикою. Як їм перевести своїх пацієнтів? Як їм прокомунікувати про те, що їм варто перейти на нове місце? 

—  Ваша реклама насправді дуже допомогла. Для мене як для лікаря, який не працював багато років у місті, перший місяць були дні, коли не було жодного пацієнта. 

Хто збирається починати приватну практику, повинні бути готові, що в них повинна бути фінансова подушка безпеки, хоча б на пару місяців, на оплату податків, на якісь розхідні матеріали, типу штемпеля, серветки, на оренду. Але це не ті фінансові вкладання, які потрібні, щоб збудувати собі приміщення, закупити обладнання. Це десятки тисяч гривень, а не сотні тисяч доларів. Це велика різниця. 

Коли я прочитала об’яву Kabimed, почитала, що таке коворкінг, зрозуміла, що все – це моє. Я дуже довго до цього йшла, не знаходилось приміщення, в мене не було таких фінансових можливостей, щоб своє щось зробити, купити. Я вже думала, може буду по частинам купувати тонометр, фонендоскоп, глюкометр. Думаю, буду з кожної зарплати відкладати пару тисяч і купувати дрібнички, а потім дійду до меблів і т.д. А коли я прочитала об’яву Kabimed, я зрозуміла…. Що треба спробувати. Я поговорила зі знайомими, з кумами, з братом, з сім’єю своєю. Вони уже розуміли мої прагнення, вони вже це знали, бачили. І навіть ми їздили, дивились деякі приміщення. Коли ми почали це обговорювати, всі сказали: «Ну, спробуй. Ти ж нічого не втрачаєш. Ти нічим не ризикуєш». Це не те, що я вклала десятки тисяч доларів і в мене якісь ризики. Я прийшла на все готове. Відремонтований кабінет, повністю оснащений. Вдягай халат і працюй. Заплати оренду, заплати податки і працюй. Якщо чесно, той шлях, що ми з вами пройшли, з бухгалтером, з юристом, з Вами, з Вашою підтримкою.. Я навіть не уявляла, скільки підводних каменів бюрократичних нам ще треба буде пройти, щоб отримати ліцензію, дозвіл, скільки ще потрібно довідок на те, що є довідка і т.д. Завжди вам вдячна за цю підтримку, тому що ми ж лікарі, ми вміємо лікувати людей, ми не можемо бути такі вже великі бухгалтери, великі юристи. Коли ти спілкуєшся з бухгалтером і вона тобі каже: «Там нічого страшного, ти там ЄДРПОУ зробиш, ІПН подаси, там і отам оплатиш ЄСВ…» Поговорила-поговорила, я послухала, виписала літературу і читаю, що це значить. Тому що це для бухгалтера зрозуміло.  Ця підтримка – це круто. Зараз ця реклама працює. 

Кожен день 1-2 пацієнта нових, які почитали в фейсбуці, почитали в інстаграм, про нас дізналися. Плюс – ми дуже зручно розташовані, в новому мікрорайоні, дуже багато сімей, які переїхали і у них нема сімейного лікаря, педіатра. Або є педіатр в іншому кінці міста. Люди є, люди звертаються. Я запрошую, якщо хтось з Броварів, приходьте до нас працювати сімейними лікарями. Ми вже просто, щоб людям не відмовлять, почали в них брати номера телефонів і обіцяти, як тільки до нас прийде сімейний лікар, ми обов’язково передамо ваші побажання заключити декларацію. Мені дуже подобається співпраця з вами. Ця ваша підтримка і відданість нам… Ви наче берегині для нас. Щоб не трапилось, телефонуємо вам, запитуємо. Для нас це все нове. Це незрозуміле. Начебто, і дізнаєшся, і читаєш, і запитуєш уже у інших, хто ФОП, хто працює, але оцей супровід… Знаєте, як маленьку дитинку, взяли за ручку і повели, оці перші кроки – вони такі найважчі, може незграбні місцями, але вони такі класні. Ти ідеш, і ти  розумієш оцю впевненість, тому що тебе підтримують, ніхто не насварить, якщо ти зробиш щось не так. Це приємно. Ця співпраця з Kabimed… Крім комфорту для пацієнтів нічого не змінилося. А для нас це, знаєте, як «райський рай» - ми це називаємо.

У Броварах немає альтернативи державній дитячій поліклініці

Було би круто, щоб до нас, двох педіатрів доєдналися ортопед, невролог. Якщо є такі лікарі – ортопеди, травматологи – самостійно роблять УЗІ, якщо є неврологи або є лікарі, які роблять нейросонографію, було б взагалі круто, ми б зробили таку альтернативу поліклініці. Реально, нема такого в Броварах формату взагалі. А місце в Kabimed є. Для дорослих окрім терапевта щоб був ендокринолог або кардіолог із вузьких спеціалістів. Місце є, для всіх вистачить, дуже зручне, дуже комфортне. 

Потрібно починати, нема чого боятися. Ми так і далі будем виснажувати себе іншою роботою, якщо нічного не змінимо.

Я вважаю, що це класно, що є Kabimed, що є така можливість. Тому починати потрібно і боятись нема чого. Я не знаю, які страхи мають бути у людей, тому що, повторюсь, фінансових ризиків ми ніяких не несемо, у нас нічого не зміниться в роботі. Ми так і далі будем виснажувати себе іншою роботою, якщо нічного не змінимо. Ми не можемо міняти декорації свого життя, ми можемо тільки самі змінити себе чи відношення до цього факту, або потрібно уже тягнути і змиритись з усім і потім не ображатись на  своє не дуже вдале фінансове благополуччя, не дуже комфортні умови роботи, на виснаження. Тоді не треба на це ображатись. 

Ще раз кажу, це як провести маленьку дитину першими кроками. Така класна команда, яка підтримує! І менеджери, і по роботі з лікарями, і ваша реклама – вона працює, вона допомагає знайти пацієнтів наших. Сарафанне радіо теж працює.  

Можливо, з першого місяця дохід і не буде такий величезний, але ви повинні зрозуміти, що ви можете отримувати ті ж самі кошти, які ви отримували в амбулаторії, на початку. Але це буде в комфортних умовах, ніхто вас не буде змушувати робити те, що не потрібно. Не потрібні звіти, не потрібна документація. Ви навіть ноутбук отримаєте і будете все вести в електронній формі. Є підтримка так само з медично-інформаційної системи.

Незалежність всередині надихає працювати ще краще. Ви можете працювати на себе в кайф

Фінансовий стан — те, що ви отримаєте в амбулаторії, ви будете отримувати тут, навіть на старті. Але це буде 8-10-12-15 пацієнтів, їх не буде по півсотні. 

Недавно спілкувалася з лікарем, яка казала: «Мені дуже важко піти на це, бо це буде розцінюватися як зрада, я ж тут недавно отримала премію і т.д». Я так здивувалась! Кажу: «Ваша зарплата після премії знову стала такою ж самою. Ваш директор отримує в 10 раз більше за те, що ви працюєте з людьми. І не тільки ви. І вам соромно написати заяву? Ви будете це розцінювати як зраду? Ви ж на крові не клялися директору, що ви будете там працювати.».  

Оця незалежність всередині – вона надихає! Вона не відволікає. За останній рік я себе зловила на думці, що я їду додому  з роботи і я хочу включити музику. От правда! Я півтора року приїжджала додому, падала, навіть не хотіла, щоб діти зі мною розмовляли, мені хотілось тиші і щоб мене ніхто не чіпав. Тому тут ви можете просто працювати в кайф. 

Я шкодую тільки, що це не було раніше, коли в мене були ще думки. Втрачено багато сил, здоров’я, нервів на ту роботу, яка не оцінюється ніким. А ці всі втрати за рахунок сім’ї, своїх рідних і близьких. Тепер у мене є час послухати, як читаю мій син казочки або оповіданнячка ввечері. У мене є час подивитись телевізор. У мене є бажання послухати музику, а не побути десь вдалечині від людей. Ці можливості дала мені співпраця з Kabimed. 

Я ніяк не могла зрозуміти, ну як це я не буду нікому підпорядковуватись? От, була ситуація: 14-го жовтня – вихідний. Я підійшла до адміністратора і запитую: «А у нас 14-го жовтня буде вихідний?». А вона на мене дивиться і каже: «Так, а хто ж Вас знає? Якщо Ви захочете вийти на роботу, я вийду і буду працювати з Вами. Якщо Ви скажете, що буде вихідний – буде вихідний, ми не будемо працювати». І я так стою і, дійсно, думаю: «Боже, а, дійсно!». 

Теж було так цікаво, коли ми підписували контракт з дистриб’юторами… Ми пишемо, а тут: «Підпис директора». А я запитую: «А хто в нас директор?». Мені кажуть: «Так, Ви самі в себе директор». Треба цього рабського лікаря з себе трошки вичавити. Це просто класно. Мені дуже подобається. Я люблю свою роботу, а зараз у мене є можливість займатись своєю улюбленою справою і отримувати моральне, матеріальне задоволення. Зараз тільки плани на майбутнє: більше пацієнтів, більше можливостей фінансових. 

Ця незалежність надихає мене працювати ще краще. Вона мене надихає щось зробити, купити якісь наліпки для діточок, ще щось. Це те, чого я завжди хотіла.


Бажаєте почати лікарську практику разом з Kabimed?

Ставайте частиною спільноти українських лікарів, а ми подбаємо щоб пацієнти про вас дізнались.

Партнери