Новини

Пишемо тільки важливі новини мережі коворкінгів Kabimed та сферу медицини

Коли лікар має право відмовитися вести пацієнта

Лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта. Розповідаємо, що це означає та як реалізувати це право на практиці

  • Лікар може відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичні настанови лікаря. При цьому життю пацієнта нічого не має загрожувати — це є важливою умовою в будь-якій ситуації. Відтак, потрібно письмово зафіксувати усі порушення з боку пацієнта та підтвердити те, що стан його здоров'я цілком задовільний. Якщо така ситуація стається в клініці — лікарю необхідно звернутися з документами, що підтверджують порушення, та відповідною заявою до керівництва медичного закладу.

    Важливий момент: лікар не несе відповідальність за стан пацієнта, який відмовляється виконувати медичні настанови або призначений режим. 

  • Відмовитися вести пацієнта лікар може також, якщо той порушує правила внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров’я, і при цьому нічого не загрожує його життю чи здоров’ю людей, які його оточують. Ідеться, наприклад, про такі правила, як заборона палити на території медичного закладу. У цьому випадку потрібно так само письмово зафіксувати всі порушення та підтвердити задовільний стан пацієнта.

  • Також, якщо лікар не може надати пацієнту всю необхідну медичну допомогу (через невідповідність спеціалізації, відсутність необхідного обладнання), потрібно рекомендувати звернутися до іншого лікаря або медзакладу, які зможуть забезпечити лікування. 


При цьому, мусимо пам'ятати, що жоден пацієнт не може лишитися без медичної допомоги.

В екстрених ситуаціях, коли існує загроза життю чи здоров'ю людини, лікар мусить надати медичну допомогу в повному обсязі. У жодному разі не можна відмовляти в медичній допомозі пацієнту, якщо це може спричинити тяжкі наслідки чи навіть смерть.


Нам дуже хочеться, аби конфліктних ситуацій між пацієнтами та лікарями не виникало загалом. Тож наша найбільша порада — чесна та етична комунікація. Стосунки між лікарем та пацієнтом — це про партнерство, адже результат лікування залежить від обох. Вам має бути комфортно в цьому партнерстві, воно має базуватися на довірі. Якщо так не виходить — поговоріть із пацієнтом, спробуйте знати рішення та порозумітися. Запропонуйте послуги своїх колег, яким довіряєте

Бажаєте почати лікарську практику разом з Kabimed?

Ставайте частиною спільноти українських лікарів, а ми подбаємо щоб пацієнти про вас дізнались.

Партнери